בית החולים סטרלינגה

הקלק כדי לקבל תחזית מפורטתכדאי לצלםאתר הנצחהמסלול מענייןאנגלית

JGuide LO ST BU 1S


יהודים לא יכלו להשתמש בשירותי בתי החולים הנוצריים בגלל בעיית הכשרות ועבודה בשבת. ב-1881 יזם ישראל פוזננסקי בניhת בי"ח יהודי. הרוח החיה בהקמתו של ביה"ח הייתה אשתו Leonia ביה"ח יהודי נבנה ע"י הארכיטקט Juliusz Jung ב-1886-90 ברחוב 1/3 Nowo Targowa ( כיום רח' Sterlinga ) . עד פרוץ המלחמה נקרא על שם הזוג פוזננסקי. בהקמתו השתתפו נדבנים נוספים שהמפורסם שבהם הוא הרמן קונסטד Konstadt Herman .
ביה"ח הוקם בבניין מפואר וצויד בציוד חדשני מעולה. היה בו בית הכנסת ולמקום באופן קבוע הגיע רב. תחילה היו בו 50 מיטות. ב-1911 הורחב לכדי 106 מיטות. לידו פעלו מרפאות חוץ.
ב-1898 ביוזמתו של דר' סברין שטרלינג Seweryn Sterling Dr , הוקמה בבית החולים יחידה לטיפול בשחפת. הייתה זאת מחלקה ראשונה מסוג זה בשטח מלכות פולין. שחפת השתוללה בקרב הפועלים והעיר לודז' עמדה במקום ראשון מבחינת הדבקה. דר' סטרלינג היה הלוחם הגדול במחלה. הוא הכניס מודעות למחלה, מרפאות רפואה מונעת וטיפול בחולה ובני משפחתו. הוא חקר את המחלה והכניס שיטות טיפול חדשניות.
במקום פעלה יחידת גינקולוגיה ומילדות בניהולו של דר' מקסימיליאן קון Maksymilian Kon המפורסם , כירורגיה, רדיולוגיה ונאורולוגיה. ביה"ח נתן שירותים ליהודים ונוצרים. פעל עד למלחמת העולם השנייה .

עם כיבוש לודז', יהודים הוצאו מאחריות עירונית במתן כל השירותים כולל שרותי רפואה. אחריות למתן השירותים נפלה על כתפי הקהילה. ביה"ח פוזננסקי הפך לספק עיקרי של שרותי רפואה ליהודים.
הבניין נשאר מחוץ לתחומי הגטו שהוקם באפריל 1940. בגטו תוכננו שני בתי חולים, אחד ברח' דרבנובסקה 75 Drewnowska ושני ברח' וסולה Wesola. בעקבות פריצת מגפת טיפוס באפריל 40 גרמנים נכנעו ואפשרו הקמת ביה"ח נוסף ברח' לגבניצקה 34/36 Lagewnicka אליו הועבר רוב הציוד של ביה"ח פוזננסקי. הבניין ברח' סטרלינגה נבזז והוזנח.
בתום המלחמה שימש המקום כמעונות הצבא ואחרי שנתיים הוסב לביה"ח הקרדיולוגי מפורסם שליד אונ. לודז' ע"ש Sewerin Sterling. בבית החולים הזה עבד מארק אדלמן עד 1966. בספרו "השומר" Straznik מתאר אדלמן את פיטוריו באותה שנה על רקע אירועים אנטישמיים ששימשו מבוא לאירועי מרץ 1968.

עד לא מזמן על הקיר הצדדי הייתה כתובת רוסית באותיות קיריליות שהעידה על תפקיד המבנה.
"Polsko-Jewrjejska bolnica" . בל נשכח שהבניין הוקם בתקופת שלטון רוסי. הכתובת נמחקה בשיפוץ.


קישורים